best css templates

# Fidan Anaç Özellikleri

Kiraz Anaçları

kiraz anaç özellikleri

Maxma 14

Prunus mahaleb ve Prunus avium melezi bir kiraz anacıdır. Üzerine aşılanan çeşidin gelişimini %20-30 hızlandırır ve erken verime yatırır. Kuş kirazı(Mazard)anacının %70-75 i kadar ağaç taç haçmi oluşturur. İyi drenajı olan toprakları sever ve ağır topraklarda gelişimi iyi değildir. Yarı nemli bölgeleri ve buharlaşma oranını fazla, yağışın az olduğu bölgeleri sever. Soğuklara dayanıklı bir anaçtır. Phytophtora kök çürüklüğü ve Agrobacterium kök kanserine hassas olup Pseudomonas (dal kanseri ve çürüklük)’a karşı dayanıklıdır.

Cab 6P

Kiraz çeşitleri ile uyumlu ve kolay aşılanıp aşı tutma oranı yüksek olan bir anaçtır. Kuş kirazı(Mazard)anacının %50-60 ı kadar ağaç taç haçmi oluşturur Sık dikim ile birim alana düşen verimi arttırma, erken verime yatırma ve meyve kalitesini arttırma gibi özellikleri vardır. Ağır ve geçirgenliği az olan topraklar için uygundur. Kireçli topraklara dayanıklı ve söküp tekrar dikmeye uygundur. Soğuklara dayanıklı bir anaçtır. Armillaria (ateş yanıklığı)’na hassastır. Verticillium solgunluğu, Phytophtora çürüklüğü ve Agrobacterium (kök kanseri) ‘ne karşı toleranslıdır.

SL 64

Mahalep kökenli bir yarı bodur anaçtır. Mahalep çöğürünün %75-80 i kadar gelişme göstermektedir. Kurak, kumlu, çakıllı taşlı, kireçli topraklara ve havalanması iyi nispeten ağır topraklara da uyum gösterebilir. Yorgun topraklarda da kullanılabilir.

Kuş Kirazı

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir tohum anacıdır. Soğuklara dayanıklıdır. Verimli, derin, tınlı, geçirgen toprakları tercih eder. pH’ı yüksek, kireçli topraklarda kullanılmamalıdır. Büyük taç yapmaya meyillidir. Bu sebeple dikimden itibaren alçaktan taçlandırma ve geniş açılı dallandırma yapılmalıdır. Yaz aylarında su ihtiyacı yüksektir.

Mahlep

Sulama imkânı olmayan, çakıllı, kumsal arazilerde kullanılması önerilecek bir anaçtır. Kuş kirazına göre daha küçük taç oluşturur. Kuş kirazına göre kirece daha dayanıklıdır. Taban suyu yüksek arazilerde zarar görür.

Adres

Konya Akşehir Ilıcak Köyü

İletişim

Email:
musteri@koygunlarfidancilik.com

Telefon
Hayati KOYGUN 
0535 572 1305

Fuzuli KOYGUN
0534 295 6027